Analisti shqiptar: Në vitet e ’90-ta në Vlorë nuk e dinim se Kosova kishte shqiptarë

Analisti i njohur, Arian Konomi, njihet në përgjithësi për paraqitjet televizive, përfshirë edhe punën ndër vite me shkrime të shumta.Së fundmi ai ka qenë i ftuar në emisionin “Kojshia Show”, ndërsa ka zbuluar disa kuriozitete. Ai ka thënë se gjatë komunizmit ka pasur një propagandë kundër Kosovës. “Unë jam Vlonjat. Ne në Vlorë nuk e… Continue reading Analisti shqiptar: Në vitet e ’90-ta në Vlorë nuk e dinim se Kosova kishte shqiptarë

Published
Categorized as DailyTimes

Nuk bleu prodhimet e saj në Serbi, marketi nga Ferizaj fiton betejen ligjore ndaj Coca Colës

Gjykata Komerciale ka refuzuar si të pabazuar kërkesën e kompanisë “Coca Cola” për caktim të masës së sigurisë ndaj maketit vendor “Plus Market” me seli në Ferizaj. Këtë e ka konfrmuar avokati Asdren Bytyqi, i cili përfaqëson “Pus Market”. Sipas avokatit Bytyqi vendimi hap dyert për shumë shumë kompani sipas të cilit nuk kanë pasur… Continue reading Nuk bleu prodhimet e saj në Serbi, marketi nga Ferizaj fiton betejen ligjore ndaj Coca Colës

Published
Categorized as DailyTimes

Neurokirurgia e vetme kosovare punësohet në spitalin shtetëror në Gjermani

Suksesi i shqiptarëve në fusha të ndryshme është prezent nëpër të gjitha vendet e botës. Një nga historitë e suksesit është edhe Fortesa Bytyqi, e cila u bë specialistja e parë e neurokirurgjisë në një qendër të madhe spitalore në Gjermani. Ajo për Sinjalin ka rrëfyer historinë e saj, duke thënë se studimet për Mjekësi… Continue reading Neurokirurgia e vetme kosovare punësohet në spitalin shtetëror në Gjermani

Published
Categorized as DailyTimes

Ish-komandanti i UÇK-së thotë se Kurti është veteran

Sadik Halitjaha ka qenë zëvendëskomandant i UÇK-së për zonën e Pashtrikut. Në një intervistë për gazetën Nacionale ai ka folur për intervistimin nga Gjykata Speciale, numrin e veteranëve dhe tema të tjera. Halitjaha ka qenë pjesë e Komisionit Qeveritar për Verifikimin e Veteranëve. I pyetur lidhur me kritikat që i bëhen kryeministrit të vendit për… Continue reading Ish-komandanti i UÇK-së thotë se Kurti është veteran

Published
Categorized as DailyTimes

Për gjashtë muaj e kisha çmontu Kurtin po të isha në parlament

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, tha se opozita nuk duhet të ndihet e pafuqishme përballë Qeverisë Kurti, kjo pasi 50% të qytetarëve të Kosovës nuk e kanë votuar këtë qeveri. ”Popull opozitar që është kundër këtyre politikave është 50% të paktën e kanë thënë rezultatet zgjedhore dhe ata njerëz presin të përfaqësohen, a e… Continue reading Për gjashtë muaj e kisha çmontu Kurtin po të isha në parlament

Published
Categorized as DailyTimes

Ganja i reagon Limajt për PDK-në: Matemi kur të duash

Deputetja e Partisë Demokratike, Ganimete Musliu, i ka reaguar kreut të Nismas Socialdemokrate, Fatmir Limajt, për deklaratën e tij të sontme në Rubikon, se është PDK më shumë se krejt anëtarët e këtij subjekti. ”Matemi kur të duash Çelik”, shkruan Musliu një dedikim të saj, ndërsa ndan edhe një fotografi të ish-bashkëpartiakut të saj, Fatmir… Continue reading Ganja i reagon Limajt për PDK-në: Matemi kur të duash

Published
Categorized as DailyTimes

Srpska e thotë hapur: l morëm mandatet që t’ia prishim këto plane Albin Kuritit kundër nesh

Lista Serbe” përmes një komunikate për media ka reaguar për zëvendësimin e mandateve në Kuvendin e Republikës së Kosovës, pasi dhjetë deputetët e tyre kanë dhënë dorëheqje ditë më parë. iq e që funksionon me direktiva të Beogradit kanë thënë se “veprimi strategjik ka parandaluar planin e Albin Kurtit dhe serbëve të përshtatshëm për të… Continue reading Srpska e thotë hapur: l morëm mandatet që t’ia prishim këto plane Albin Kuritit kundër nesh

Published
Categorized as DailyTimes

Dorëzohet Bekë Berisha: Asnjëherë s’do të bëhem kryeministër, më mungojnë disa elemente

Teksa Kuvendi i Kosovës po debaton për projektbuxhetin e Kosovës për vitin 2023, ka dalë në podium edhe deputeti nga radhët e AAK-së, Bekë Berisha. Ai ndër të tjera I rënditi gjërat që duhet ti bëj kryeministri i Kosovës. “Do ti bëja unë, por s’mund të bëhem kryeministër asnjëherë. Nuk i kam do elemente për… Continue reading Dorëzohet Bekë Berisha: Asnjëherë s’do të bëhem kryeministër, më mungojnë disa elemente

Published
Categorized as DailyTimes

VIDEO/ Rovena Stefa shfaqet e mbuluar e gjitha me euro: Kush tha që s’kam pare

Këngëtarja Rovena Stefa po bën shumë vite që është pjesë e tregut muzikor. Kjo ka bërë që ajo të ketë shumë koncerte në vende të ndryshme. Si pasojë, edhe të ardhurat i ka të larta. Mirëpo, përveç koncerteve, Rovena fiton edhe nga “Tik-Tok”. Së fundmi, këngëtarja ka postuar një video, në të cilën shfaqet e… Continue reading VIDEO/ Rovena Stefa shfaqet e mbuluar e gjitha me euro: Kush tha që s’kam pare

Published
Categorized as DailyTimes

Lejohet tërheqja e Trustit vetëm për këtë kategori

Para moshës së pensionimit, nëse kontribuuesi bëhet përfitues i Pensionit Invalidor, ai/ajo mund të aplikojë për tërheqje të kursimeve. Pensioni invalidor nga Administrata Pensionale pranë MPMS, aprovohet për kohëzgjatje një, tri dhe pesëvjeçare. Bazuar në kohëzgjatjen e këtyre pensioneve dhe në lartësinë e bilancit të kursimeve, FKPK aprovon tërheqje të pjesërishme përmes pagesave mujore prej… Continue reading Lejohet tërheqja e Trustit vetëm për këtë kategori

Published
Categorized as DailyTimes