I sekuestrohet vila edhe Enver Hoxhajt, publikohet lista me emrat e 75 personave

Gjykata e Pejës ka vendosur për sekuestrimin e përkohshëm të 75 vilave në Brezovicë. Në vendimin e marrë të hënën, Gjykata ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë së Ferizajt të datës 14 tetor të këtij viti, kur është kërkuar sekuestrimi i tyre. Ndër 75 vilat e sekuestruara përkohësisht nga Gjykata e Pejës është edhe vila e… Continue reading I sekuestrohet vila edhe Enver Hoxhajt, publikohet lista me emrat e 75 personave

Published
Categorized as DailyTimes

Ulja e taksës në Rrugën e Kombit, Qeveria shqiptare del me njoftim

Të ardhurat nga tarifa në rrugën e Kombit kanë rezultuar më të larta se parashikimi në kontratën e koncesionit gjatë periudhës së zbatimit të saj nga viti 2018-2022. Në raportin e Monitorimit të Koncesioneve për vitin 2021 që u publikua së fundmi nga Ministria e Financave thuhet si rrjedhojë e rritjes së të ardhurave nga… Continue reading Ulja e taksës në Rrugën e Kombit, Qeveria shqiptare del me njoftim

Published
Categorized as DailyTimes

Daut Haradinaj për dy ish-deputetët e LDK-së: Kam vrapu me i dëgju kur e kanë marrë fjalën në Kuvend

Daut Haradinaj kishte hequr dorë nga pozita e deputetit në Kuvendin e Kosovës në fillim të këtij mandati legjislativ. Ai thotë se ky institucion “ka degraduar”. Anëtari i AAK-së ka thënë se Kosova i ka marrë nga Shqipëria “disa të këqija”, ndërsa foli për etiketimet e ndryshme mes deputetëve. “Shqipëria e ka përdorë këtë fjalorin… Continue reading Daut Haradinaj për dy ish-deputetët e LDK-së: Kam vrapu me i dëgju kur e kanë marrë fjalën në Kuvend

Published
Categorized as DailyTimes

E konfirmon Presidenca çeke: Liberalizimi i vizave për Kosovën, në rend dite të Grupit punues të Këshillit të BE-së

Grupi punues për vizat në Këshillin e Bashkimit Evropian do të mblidhet sot, ka konfirmuar Presidenca çeke e Këshillit. Në këtë mbledhje pritet të flitet për procesin e heqjes së vizave për shtetasit e Kosovës. Në mbledhjen e grupit punues të vizave në Këshillin e BE-së, që u mbajt më 13 tetor, zyrtarët francezë raportohej… Continue reading E konfirmon Presidenca çeke: Liberalizimi i vizave për Kosovën, në rend dite të Grupit punues të Këshillit të BE-së

Published
Categorized as DailyTimes

Nervozohet keq Ministri serb: Ja çka do ndodhë nëse Albin Kurti dërgon policë shqiptarë në veri

Ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviq tha se sigurimi i paqes në Kosovë “është obligim i KFOR-it dhe vlerësimi i tyre është se sa fuqi punëtore dhe armatim nevojiten për këtë”. “Ne shikojmë KFOR-in si një faktor që duhet të mbrojë dhe garantojë sigurinë e të gjithë qytetarëve në Kosovë. Sidomos tani, pas tërheqjes së… Continue reading Nervozohet keq Ministri serb: Ja çka do ndodhë nëse Albin Kurti dërgon policë shqiptarë në veri

Published
Categorized as DailyTimes

Shqiptari i çmendur pas makinave retro, fiton konkursin me benzin qe kap vleren e mbi 150 mije euro

Mbi 2000 pjesëmarrës, shqiptari fiton konkursin e makinave retro në Danimarkë: Pronarit i ofrova raki Fatjon Braha është një i apasionuar pas makinave retro. Ai madje ka fituar edhe konkursin e makinave retro në Danimarkë, ku ka triumfuar mbi 2 mijë pjesëmarrës. Në një lidhje me Skype, kuksiani ka treguar si ia doli ta blinte… Continue reading Shqiptari i çmendur pas makinave retro, fiton konkursin me benzin qe kap vleren e mbi 150 mije euro

Published
Categorized as DailyTimes

Mimoza Kusari-Lila u drejtohet në serbisht qytetarëve serbë në Kosovë

Shefja e grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila në seancën e sotme të Kuvendit iu është drejtuar në gjuhën serbe banorëve serbë që jetojnë në veri të vendit. Kusari Lila ka thënë se përfaqësuesit serbë që ishin në Qeveri deri më tani, nuk kanë përfaqësuar as minimalisht interesat e serbëve që jetojnë në Kosovë. Kusari… Continue reading Mimoza Kusari-Lila u drejtohet në serbisht qytetarëve serbë në Kosovë

Published
Categorized as DailyTimes

Italiani i “fiksuar” pas shqiptarëve: Ndryshe nga ne, janë njerëz të fjalës

Giovanni Urso është një sipërmarrës italian, i cili ka marrë një vëmendje të madhe dhe për mbështetjen e madhe që ka treguar për shqiptarët. Giovanni është një përdorues i rregullt i rrjeteve sociale, kryesisht TikTok, ku ndan shumë video me batuta dhe komplimente për shqiptarët. Por çfarë e lidh Giovannin kaq shumë me shqiptarët? Në… Continue reading Italiani i “fiksuar” pas shqiptarëve: Ndryshe nga ne, janë njerëz të fjalës

Published
Categorized as DailyTimes

Del dëshmia e mjekut që e mori Marigona Osmanin para spitalit të Ferizaj

Burim Maloku specialist i mjekësisë emergjente në Ferizaj, tha se trupi i Marigona Osmanit ka qenë pa shenja jete dhe se e ndjera kishte ndërruar jetë para se të sillej para spitalit të Ferizajt. Maloku në dëshminë e tij para trupit gjykues tha se kishte dalë menjëherë t’i kërkoj personat që e sollën Osmanin para… Continue reading Del dëshmia e mjekut që e mori Marigona Osmanin para spitalit të Ferizaj

Published
Categorized as DailyTimes

“Vetëm kur të ndodh kjo gjë do të mund të hiqen vizat për kosovarët”

Kosova ka disa vite që ka plotësuar kushtet për liberalizimin e vizave. Megjithatë kosovarët ende s’mund të lëvizin lirshëm në Zonën Schengen edhe përkundër premtimeve të shumta nga Brukseli. Në kryeqytetin belg kanë filluar diskutimet për këtë temë në kuadër të Grupit Punues për Vizat. Për herë të parë është diskutuar në muajin shtator, ndërsa… Continue reading “Vetëm kur të ndodh kjo gjë do të mund të hiqen vizat për kosovarët”

Published
Categorized as DailyTimes